Veritas Academy

VERITAS YURTDIŞI DANIŞMANLIK

İTALYA'DA YURTDIŞI EĞİTİMİ

Neden İtalya?

Yurt dışında akademik eğitim hedefleyen öğrencilerin öncelikli tercihlerinden biri İtalya’dır. İtalya Avrupa’nın ilk 500’de en çok üniversiteye sahip 3. ülkesidir. Bu üniversiteler YÖK tarafından tanınır ve denklik verilir. İtalya’nın tercih edilmesinin bir diğer sebebi de İtalya’da diğer Avrupa ülkelerine kıyasla daha az öğrenim ücreti ödersiniz ve ayrıca İtalya’da birçok bölüm %100 İngilizce eğitim vermektedir. İtalya’da lisans eğitimi 3 yıldır, sadece Tıp bölümünde bu süre 6 yıla çıkar. Yüksek Lisans eğitimi genellikle 2 yıldır ancak 1 yıl eğitim veren üniversiteler de mevcuttur.

Genel Kabul Koşulları

İtalya üniversitelerine kabul koşulları da yine buranın öğrencilerin öncelikli tercihi olmasına katkı sağlar. Lisans düzeyinde eğitim almak isteyen öğrencilerden öncelikle 12 yıllık temel eğitimi tamamlamış olmaları ve Türkiye’deki üniversite sınavında barajı geçmeleri istenir. Öğrenciler daha sonra her okula ve bölüme göre değişiklik gösteren okulların kendi gerçekleştirdiği sınavlara girerler. Öğrencilerden ayrıca IELTS, TOEFL gibi dil yeterlilik belgeleri istenir. Yüksek Lisans düzeyinde eğitim içinse öğrencilerden gidecekleri bölümün Lisans diplomasına sahip olmaları istenir.

Danışmanlık Hizmetimiz

İtalya Danışmanlığı alan öğrencimizle öncelikle ilgilendiği alan ve bölümlerle ilgili ön görüşme sağlarız. Eğer öğrencimizin gereken akademik koşullarda eksiklikleri varsa öncelikle onları tamamlaması konusunda kurumumuzdan ders desteği sağlıyoruz. Öğrenciye en uygun okul ve bölüme karar verildikten sonra başvuru sürecimiz başlar. Gerekli evraklar tamamlandıktan sonra öğrencimiz ve öğrencimizle özel olarak çalışan yurt dışı eğitim danışmanımız başvuruyu gerçekleştirir. Kabul sürecinde de öğrencimizle görüşmelerimizi sürdürüp kabul sonrasında da öğrencimize rotasını oluşturmasında destek sağlıyoruz.


TIP 14 Devlet Üniversitesinde İngilizce Tıp Bölümü mevcuttur. Tıp bölümleri IMAT Sınavı ile öğrenci alır. Öğrenciler 3. Sınıftan itibaren hastanede eğitime başlarlar, bu sebeple öğrenciler öğrenimlerinin ilk iki senesinde İtalyanca dersi almaktadırlar. IMAT Sınav İçeriği: 60 Soru Genel Kültür, Mantık, Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik Türk vatandaşı olan öğrencilerimiz tek bir üniversite tercihi yapmak ve YKS sıralamasında ilk 50 binde bulunmak durumundadır.
MİMARLIK Mimarlık bölümleri portfolyo ile alım yapmıyorlar. Bunun yerine kendi sınavlarını yapmaktadırlar. Sınav İçeriği: Genel Kültür, Tarih, Sanat Tarihi Bu dersler Türk müfredatı içinde bulunmadığı için özel olarak çalışma gerektirmektedir. Veritas bunun için özel bir çalışma programı hazırlamaktadır.
EKONOMİ Ekonomi ve Finans, Ekonomi ve İşletme vb bölümleri ingilizce olarak okumak mümkündür. Bunun yanında Ekonomi ve Sosyal Bilimlerin birleştirildiği disiplinlerarası bölümler de mevcuttur.


İTALYA TASARIM OKULLARI


Büyük çoğunluğu portfolyo ile alım yapmaktadır. Türk Diploması yanında Türkiye’de üniversite sınavına giriş şartı aranmaktadır. İngilizce bölümler için B2 seviyesinde İngilizce, İtalyanca bölümler için B2 seviyesinde İtalyanca gerekmektedir.


NABA (Nuova Accademia delle Belle Arti)
RUFA (Rome University of Fine Arts)
IED (Istituto Europeo di Design)


İTALYA ÜNİVERSİTELERİ


Bocconi University
IULM
Pavia University
Bologna
Humanitas
Politeknik Torino
Unicamillus
LUISS University
Cattolica
San Raffaele
Politeknik Milano
Padova